L'Escola 2018

Taules i ponents de l'Escola
EIXOS
pràctiques destituents,
moviments populars i activisme

construcció de sobiranies
institucionalitat pròpia


DIVENDRES 14 DE SETEMBRE


De 17h a 17:30h
Benvinguda a la III Escola Estiu

Presenta: CUP Sant Cugat

De 17:30h a 19:30h

construcció de sobiranies
Espai Urbà, Espai Públic i Estigma
Ponents: Miquel Fernández, Judit Font, Pau Juvillà i Juan Manuel Solís
construcció de sobiranies
El dret a ser: les identitats en l’època del capitalisme global
Ponents: Ramón Grosfoguel i Eunice Romero
pràctiques dest./mov.populars/activisme
Revisió històrica sobre lluites i resistències als Països Catalans
Ponents: Albert Botran, Antonieta Jarne i Abel Caldera
institucionalitat pròpia
Fer front a la violència masclista en els municipis
Ponents: Carla Vall, Gemma Boix, Gemma Casals

De 19:30h a 21:30h

construcció de sobiranies
La lluita pel Poder Popular a l'Amèrica Llatina
Ponents: Fabián Torres, Mireia Vehí i Ricardo Capilla
institucionalitat pròpia
Consells Comarcals i Diputacions: debat, reflexió i crítica radical a un model centralista i neoliberal
Ponents: Sylvia Barragán, Joan López, Lluc Salellas i Maria Rovira
construcció de sobiranies
Contra el poder corporatiu des de la defensa del Territori
Ponents: Maria García, Carol Coll i Núria Vidal


DISSABTE 15 DE SETEMBRE


De 10h a 12h

construcció de sobiranies
Pensar el poder: Contrapoder, Poder Popular i Sobiranies
Ponents: David Fernàndez i Miguel Urbán i Laia Estrada
contrucció de sobiranies
És possible fer polítiques d’habitatge des del municipalisme?
Ponents: Maria Sirvent, Glòria Rubio, Marcel Martínez
pràctiques dest./mov. populars/activisme
Racisme i Antiracisme en el moviment popular dels Països Catalans
Ponents: Natàlia Sànchez, Mostafà Shaimi, Ainhoa Nadia Douhaibi Arrazola i Abdessadek El Atiki Fadili
construcció de sobiranies
El poder patriarcal a la participació política: anàlisi i vies de transformació
Ponents: Núria Alcaráz i Mariona Zamora


De 12h a 14h

pràctiques dest./mov. populars/activisme
Marxisme Negre
Ponents: Núria Gibert i Ruth Gilmore
eix institució pròpia
Ciutats rebels: municipalisme més enllà de la gestió
Ponents: Albert Noguera, Montse Venturós i Eulàlia Reguant
institucionalitat pròpia
Transformació radical educativa des dels municipis
Ponents: Sílvia Bofill, Andreu Termes, Àlex Juanmartí i Josep Riera


De 16h a 18h

pràctiques dest./mov. populars/activisme
Marxisme, Autodeterminació i Dret Internacional
Ponents: Carles Riera i Robert Knox
institucionalitat pròpia
Despleguem polítiques LGTBI als municipis
Ponents: Maria Rodó, Fran Sánchez i Sílvia Rotger
institucionalitat pròpia
Com afrontar el procés de remilitarització? Experiències i propostes
Ponents: Gabriela Serra,Tomàs Gisbert i Josep Maria Tegido


De 18h a 20h

construcció de sobiranies
Després de l'1 d'Octubre, què? Lectura referendària, legalitat i unilateralitat
Ponents: Albano Dante Fachin, Mireia Boya i Jordi Muñoz
construcció de sobiranies
Classe obrera, cossos i feminismes: matrimonis i divorcis
Ponents: Mercedes Fernández Martorell, Arantxa Tirado i Pastora Filigrana
pràctiques dest./mov. populars/activisme
Alternatives contra el poder corporatiu
Ponents: Nines Maestro, Neus Truyol, Jordi Colomer i Gonzalo Fernández Ortiz de Zárate
pràctiques dest./mov. populars/activisme
Resistència, lluita i desobediència civil no violenta
Ponents: Jordi Muñoz, Margalida Ramis i Eva Pous


20h PLENÀRIA

Amb Mireia Boya i Laia Estrada